História

História značky sa začala písať v dobe po druhej svetovej vojne, ktorá priniesla zlaté roky cyklistiky. Celá krajina jazdila na dvoch kolesách a dvaja šampióni Coppi a Bartali vyzývali jeden druhého na cestách Gira a Tour.

Toto boli roky pred ekonomickým rozmachom; motorizácia Talianska ešte len mala prísť.
Mladý remeselník Martino Schiavon vyrábal cyklistické sedlá v podkroví domu v historickom centre Padova. Toto bol začiatok príbehu Selle SMP, taliansky príbeh založený na dlhoročných hodnotách ako húževnatosť, iniciatívnosť, odvaha a túžba založiť nový podnik, ktorý sa spolieha na silu vlastných nápadov. Počas rokov spoločnosť rástla a vyvíjala sa, až kým sa nestala jedným z hlavných celosvetových producentov v ohľade na schopnosti inovácie a množstva predaných výrobkov. Potom začiatkom 21. storočia bol sektor zasiahnutý vážnou krízou, spôsobenou silnou konkurenciou ázijských producentov.
Jediná spoločnosť na úrovni národných výrobcov Selle SMP sa rozhodlo čeliť ťažkostiam celosvetového trhu bez zvolenia cesty presunutia výroby do krajín s lacnou pracovnou silou..

Rodina Schiavonovcov presvedčená, že sieť lokálnych výrobcov nesmie stratiť skúsenosti a know how nadobudnutý počas mnohých rokov oduševnenej práce a obetiam, ponechala výrobu a zamestnanosť v regióne Veneto a rozhodli sa konkurovať v (odvetví)oblasti vďaka inovácii a kvalite.
V roku 2004 po dlhých a dôkladných antropometrických a ergonomických štúdiách bol vytvorený prvý model série 4BIKE, Pro. Selle SMP sa tak stalo pionierom iného a absolútne inovatívneho konceptu cyklistického sedla.
21. Júla 2006, takmer 60 rokov po dni, keď v roku 1947 začal so svojim biznisom, Martino umrel. V predchádzajúcich rokoch prešlo vedenie podniku do rúk jeho synov Franka a Maurizia, ale až do dňa keď umrel bol Martino prezidentom spoločnosti a stále chodil každý deň do práce.
Dnes je Selle SMP lídrom v sektore vysokokvalitných ergonomických sediel. Prešlo už 60 rokov, ale každé jedno sedlo je stále kompletne vyrobené v Benátsku, s rovnakou vášňou a remeselnou zručnosťou ako v časoch, keď bola výroba stále v drobnom podkroví.
Až do obdobia pred pár rokmi bol hlavným cieľom spoločnosti systém dodávať svetovým producentom bicyklov, ale intenzívny výskum a vývoj počas rokov viedol k značnému upraveniu pozície Selle SMP na trhu a umožňuje ponúknuť produkty v základnej, strednej aj najvyššej kategórii.

 • 1947 – Založenie Selle SMP
 • 1970 – Ročná produkcia 1.000.000 ks sediel
 • 1981 – Presun riaditeľstva do Casalserugo
 • 1990 – Ročná produkcia 3.000.000 ks sediel
 • 1995 – Vytvorené interné testovacie laboratórium, vyrobených cez 5.000.000 ks sediel
 • 2000 – Prvá spoločnosť v sektore so systémom s certifikátom kvality
 • 2004 – Zrodila sa revolúcia 4bike v podobe modelu PRO
 • 2005 – Composit, Evolution, Stratos, ...
 • 2006 – Vďaka, Martino!
 • 2007 – Karbónová éra
 • 2010 – Prvé Giro d’Italia