Selle SMP Pro

Koncept sedla SMP4BIKE

Za všetky sedlami Selle SMP sa skrýva spoločný koncept, ktorý bol prispôsobený anatómii ľudského tela. Myšlienkou sediel Selle SMP je vytvoriť pohodlné sedlo, ktoré minimalizuje tlak na citlivé partie. Sedlo bolo vyvíjané v spolupráci s lekárskym tímom urológov a andrológov, pričomj vývoj bol podložený serióznym odborným výskumom. Výsledkom tohto úsilia sú sedlá so svojim jedinečným vzhľadom. Všetky sedlá Selle SMP zdieľajú spoločné funkčné črty, ktoré im zaručujú ich špeciálne vlastnosti:

Špeciálne vlastnosti sedla:

  1. Centrálny kanál sedla je výsledkom rozsiahlych biomechanických štúdií z hľadiska pozície sedla a  tvaru ľudskej panvy, pričom prechádza po celej dĺžke sedla, od špičky až dozadu. Akúkoľvek pozíciu na sedle cyklista zaujme, stredový kanál zabraňuje kompresii perineálnych tkanív a predchádza tak na jednej strane riziku venóznej, arteriálnej a kapilárnej oklúzie (môžu mať za následok erektilnú dysfunkciu, anorgazmiu či problémy s močením) a na strane druhej rizikám výskytu nervových porúch (medzi inými aj častý pocit brnenia a stŕpnutia až necitlivosti).
  2. Predná časť v tvare "orlieho zobáka" bola navrhnutá tak, aby jazdcovi umožnila zaujať na bicykli aj extrémne zaľahnutú pozíciu na riadítkach, vyžadujúcu si zvýšenú rotáciu panvy, pohodlne a bez deformácií uro-genitálnej oblasti. Špeciálny tvar nosa zároveň poskytuje ideálnu oporu pre klasický silový štýl pedálovania.
  3. Vyhĺbenie v zadnej časti sedla zabraňuje kontaktu sedla s kostrčou jazdca. Vďaka tomu ani pri veľkých nárazoch nehrozia bolestivé narazenia kostrče.
  4. Dĺžka koľajničiek – sedlo je diel bicykla, ktorý v najväčšej miere ovplyvňuje výsledný posed na bicykli. Dlhé koľajničky sediel Selle SMP ponúkajú najširšie možnosti nastavenia a umožňujú tak každému jazdcovi nájsť vhodnú pozíciu sedla v horizontálnom smere, akoby to bolo na mieru vyrobenom bicykli.
  5. Oporná oblasť  posedu – hmotnosť cyklistu je v sede na sedle rozložená medzi sedacie svaly a dolnú časť panvy. V závislosti od anatomickej stavby si môžete vybrať z viacerých konfigurácií tvaru a výstelky.

                

Sedlá Selle SMP Pro sú vyrobené z prvotriednych materiálov a majú 100% taliansky pôvod. Pri výbere vhodného sedla máte k dispozícii 15 rôznych kombinácií tvaru sedla a úrovne vystlania. Pri výbere odporúčame najskôr vybrať tvar sedla podľa šírky panvových kostí jazdca a pocitu pri sedení a následne sa rozhodnúť pre stupeň vystlania sedla popísaného nižšie.

 

Carbon, Composit, Evolution, Stratos, Glider

Základná skupina sediel. Pre jazdcov s užšou až mierne širokou panvou sú vhodné sedlá Carbon, Composit, Evolution a Stratos, ktoré majú spoločný tvar, ale líšia sa úrovňou výstelky sedla.

Sedlá z tejto kategórie sú dostupné aj vo verzii s karbónovými koľajničkami, ktoré znižujú celkovú hmotnosť sedla a naviac prispievajú aj vyšším komfortom v porovnaní s oceľovými koľajničkami. Sedlá sú v závislosti od konkrétneho modelu vyrábané vo viacerých farebných prevedeniach.

 


Carbon Lite, Forma, Dynamic, Drakon, Lite 209

Sedlá Carbon Lite, Forma, Dynamic, Drakon alebo Lite 209 sú oproti modelom Evolution širšie a majú viac prehnutý tvar. Zvoliť sedlo tejto skupiny sa odporúča cyklistom so stredne širšou až širšou panvou. Uvedené sedlá majú rovnaký tvar, ale rôznu hrúbku výstelky sedla.

Sedlá z tejto kategórie sú dostupné aj vo verzii s karbónovými koľajničkami, ktoré znižujú celkovú hmotnosť sedla a naviac prispievajú aj vyšším komfortom v porovnaní s oceľovými koľajničkami. Sedlá sú v závislosti od konkrétneho modelu vyrábané vo viacerých farebných prevedeniach.

 


Pro, Plus, Avant

Jazdcom s vyššou hmotnosťou, alebo väčšou šírkou panvy sa odporúča zvoliť modely Pro, Plus s podobným tvarom a rôznou úrovňou výstelky a šírky, alebo model Avant s mierne odlišným tvarovaním.

Sedlá Pro a Avant sú dostupné aj vo verzii s karbónovými koľajničkami, ktoré znižujú celkovú hmotnosť sedla a naviac prispievajú aj vyšším komfortom v porovnaní s oceľovými koľajničkami. Sedlá sú v závislosti od konkrétneho modelu vyrábané vo viacerých farebných prevedeniach.

 

Tabuľka odporúčaní pre výber vhodného modelu sedla

Základné informácie o jednotlivých modeloch sediel sú znázornené aj v nasledujúcej tabuľke.

Výber úrovne výstelky: Tvrdé alebo vystlané?

Podľa typu jazdca

Jazda na rovných cestách s kvalitným povrchom vedie cyklistu k neustálemu sedeniu v sedle a prevláda tak námaha z dlhodobej kompresie. Naopak, jazda na horskom bicykli na hrboľatom a zvlnenom teréne, charakterizovaná častými šprintami a technickými zjazdmi vedie k častým tvrdým nárazom a kratšou dobou sedenia v sedle.
Vo všeobecnosti Selle SMP odporúča vystlané modely pre off-road cyklistiku(napr. dirt bike, cross country, freeride, downhill, all mountain a pod.), pretože výstelka lepšie absorbuje nerovnosti terénu, čím tak lepšie chráni cyklistu pred rizikom poranení.
Napriek tomu má každý cyklista svoje vlastné špecifické preferencie, na ktoré by sa malo tiež prihliadať.
Prvý stĺpec v tabuľke výberu zahŕňa 5 kategórií, v závislosti od úrovne výstelky a použitej technológie. Ak sú preferované sedlá bez výstelky, tak vhodné kategórie sú CARBON a NO PADDING, ktorých modely disponujú najvyššou úrovňou tvrdosti.
Pre preferenciu mäkších a pohodlnejších sediel sú vhodné kategórie MINIMUM PADDING, STANDARD PADDING a HIGH PADDING, v závislosti od úrovne výstelky, ktorú jazdec preferuje.
Selle SMP zaručuje kompletný rozsah ponuky vystlaných modelov, ktoré splnia požiadavky všetkých jazdeckých typov.

Výber modelov vhodných pre vašu veľkosť

Antropologické štatistické výskumy umožnili SELLE SMP identifikovať kategórie paniev podľa šírky, a tým tak podľa veľkosti nohavíc, ktoré zoskupujú morfologické variability rôznych štruktúr. Tieto kategórie ale treba brať opatrne s možnými výnimkami, pretože presnosť je limitovaná a štatisticky presná len v 75% prípadoch.
Vybraním stĺpca, ktorý odpovedá veľkosti vašich nohavíc a predtým vybranou úrovňou výstelky je možné určiť model – alebo modely – ktoré odporúčame otestovať ako prvé.
Všetky modely sú úplne vhodné pre mužov aj ženy.
Ako doplnková informácia, ktorá ale nie je potrebná počas štandardného procesu výberu je v poslednom stĺpci tabuľky uvedená šírka sedla každého modelu (v mm), čím je poskytnutá presná informácia o veľkosti aj pre odborníkov.

Skúšobná jazda

Skúšobná jazda je posledný a najdôležitejší krok pri výbere sedla.
Kvôli jedinečnej telesnej stavbe kažého jednotlivca dokáže iba pocit cyklistu pri priamom kontakte so sedlom rozhodnúť o najvhodnejšom modeli, ktorý najlepšie sedí našim charakteristikám a preferenciám.
Aby bola skúšobná jazda úspešná, musíte sedlo odskúšať aspoň dvakrát s dodatočnými nastaveniami, a pozorne nasledovať inštrukcie dodané v príručke k sedlu. Vzdialenosť riadítok a sklon sedla sú obzvlášť dôležité.
Ako už bolo spomenuté, tabuľka platí v 75% prípadoch, ale vykonané výskumy zistili, že u 25% cyklistov je fyzická stavba panvových kostí a urogenitálneho systému mimo štandardu.
Tieto situácie sa musia zvážiť prípad za prípadom a len pomoc priamej skúsenosti cyklistu môže viesť k najlepšiemu riešeniu.